A hatalmas kiterjedésű mágocsi uradalom gróf Károlyi Alajos (1825-1889) halála után örökösei között fölosztásra került. Az árpádhalmi és zoltántéri gazdaság, valamint a Szendrei major (mintegy 6000 hold kiterjedésben) leányának, gróf Károlyi Ferdinandának jutott, aki 1893-ban gróf Berchtold Lipót diplomatához, későbbi közös külügyminiszterhez ment feleségül. Az 1891-ben telekkönyvezett birtok igazgatását Berchtold Lipótné az 1890-es évek közepén vette kézbe, központjául Árpádhalmát jelölve ki. Lakhelyül - föltehetően 1897/98 folyamán - egy 23 holdas erdő közepébe csinos kastélyt építtetett. A klasszicizáló, eklektikus stílusú épület központi része földszintes, oldalszárnya emeletes, udvari traktusán íves kiképzésű, oszlopos, födött terasszal. A kettőzött cserepezésű, téglából készült kastély eredetileg 22 szobából, fürdőszobákból és egyéb mellékhelyiségekből állt. Az udvarban külön konyhaépület, vályogból készült istálló és ól, jégverem, kemence, úszómedence és üvegházas konyhakert kapott helyet. Árpádhalmi tartózkodása idején a kastélyban lakott Székács Elemér növénynemesítő. A szép környezetben fekvő takaros kastély a háborúkat szinte minden károsodás nélkül átvészelte. 1947-ben államosították. Előbb árvaházként kívánták hasznosítani, de utóbb a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendelete alapján a körzeti állami általános iskola és tanulóotthon kapott benne helyet. Az épület ma művelődési ház, iskola és könyvtár. Mellette Árpád fejedelem szobra látható, Fromann Richárd alkotása (1996).
Nearby places
Csongrádi pontonhíd
A csongrádi fahíd közúti híd, amely Csongrád városát köti össze a Tisza túloldalán lévő Csépával. A híd műemléki védelem alatt áll.
A téli időszakban a hidat s…
Útitervbe veszem
Festők dombja
A "Festők dombja" a Mártélyon alkotott, elhunyt művészek emlékét őrzi. 1995-ben az amatőr képzőművészeti tábor jubileumi tábornyitója alkalmával a község vezető…
Útitervbe veszem
Késmárki Imre-féle szélmalom
A jelenleg Késmárki-féle szélmalomként ismert épület a 19. század közepén épült Mártély községtől bő kilométerre, jórészt a tanyavilág gazdálkodóinak gabonájára…
Útitervbe veszem
Téglagyári tanösvény
A téglagyári kubikgödrök Hódmezővásárhely északkeleti részén, közvetlenül a város határában találhatók. A terület kerékpáron és közúton is megközelíthető, az al…
Útitervbe veszem
Epres-kert
A városközponttól az Orosháza felé vezető úton balra elérjük a város piacát, majd egy széles zöldterületi sávot.
A hódmezővásárhelyi Epres-kert több mint két…
Útitervbe veszem
Hód-tavi csata emlékmű
Az emlékmű Hódmezővásárhely külterületén, a mellette lévő motocross pályát körülvevő kerítésen belül van. Ha valaki szeretné testközelből megtekinteni, megtehet…
Útitervbe veszem
Sáp-halom
Sáp falut a Szentes és Szegvár határán emelkedő Sáp-halom körül azonosították. A hagyomány szerint e Sáp nevű vitézről nevezték el, aki a törökök ellen vívott h…
Útitervbe veszem
Papi-féle szélmalom
A Papi-féle szélmalom 150 éves, melyet Csanki Bálint építtetett. A téglafalú, zsindelyfedésű malom, melynek szerkezete szinte teljes épségben megmaradt, melléké…
Útitervbe veszem
Vasúttörténeti emlékhely
A Vasúttörténeti Alapítvány Szentesi gyűjteménye azért létesült, hogy megőrizze a vasút gazdag múltjának emlékeit.
Valkai Csaba, aki sok évet töltött a MÁV-n…
Útitervbe veszem
Kása-erdő (Parkerdő)
Kása-erdő telepített, alacsony fekvésű erdő, mely Hódmezővásárhely tüdejének nevezhető. Védett terület, és ez behatárolja a vele kapcsolatos terveket, elképzelé…
Útitervbe veszem